ماسک های گیاهی مورد استفاده برای بیماری های پوستی

  • خارش پوست

الف) عصاره گیاه شاهتره، اسانس برگ گیاه برگ بو، روغن اسطوخودوس و اسانس نعناع، هرکدام به تنهایی برای رفع خارش پوستی مفیدند که می توانید آن ها را به قسمت خارش دار بمالید.

ب) 4 تا 6 گرم مغز بادام شیرین و 4 تا 6 گرم مغز بادام تلخ را با 60 گرم قند بسایید و مواد حاصل را با دو لیوان آب مخلوط کنید. در نتیجه نوعی شیر بادام به صورت امولسیون به دست می آید که باید آن را در مدت 24 ساعت به موضع خارش دار بمالید.

ج) برگ سنا، پوست هلیله زرد، مدرسنگ وسفید آب قلعی ( از هرکدام یک قسمت) را بکوبید و با 20 قطره روغن گل سرخ و 20 قطره روغن بنفشه مخلوط کنید. سپس مخلوط حاصل را روی محل مورد نظر قرار دهید.

  • دمل و زخم

کتیرا، تخم مرو، تخم کتان، گل بابونه و گل ختمی ( ازهر کدام یک قسمت) را بکوبید و با دو لیتر شیر مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا بپزد. ماده ی حاصل را چند نوبت به موضع مورد نظر بمالید.

  • اگزما و جوش های صورت

2 تا 4 گرم گیاه بنفشه سه رنگ را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

توجه: در مصرف خارجی از  دم کرده آن می توان جهت پاک کردن زخم های عفونی و ناراحتی های پوستی نیز استفاده کرد.

  • ماسک برای از بین برن جای جوش

محل جوش را با مخلوط عسل و ویتامین E به صورت روغن و یا پودر در جوز به مدت 20 دقیقه بپوشانید و سپس با آب ولرم بشویید و بعد آب سرد به صورت بپاشید. این روش را هفته ای یکبار انجام دهید تا آثار جوش ها کاملا از بین برود.

مخلوط آب اسفناج و سفید آب، آثار جوش های صورت را از بین می برد. به محل جوش ها می توان مخلوط عسل و روغن زیتون مالیده ویک ساعت روی صورت قرار داده و بعد آن را با آب ولرم بشویید. این عمل را یک روز درمیان تکرار کنید تا آثار جوش ها از بین برود.

برگ کلم یا برگ ترب یا پونه را کوبیده و ضماد اندازید، یا زرنیخ واشق  را با آب کوبیده با سرکه، ضماد گذارید. شاه بلوط، مازو، اقاقیا هر یک از این ها، را که می خواهید کوبیده و با آب گرم خمیر کرده و ضماد اندازید. مواظب باشید که محل جوش شکافته نشود. برگ جعفری و برگ تلفونی را کاملا له کنید. این مخلوط له شده را به اضافه کمی عسل به صورت ماسک به پوست خود بمالید.، این عمل را هر روز به مدت 40 دقیقه تکرار کنید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید تا آثار جوش ها از بین برود.( کمپرس با جوشانده تخم جعفری نیز برای از بین بردن آثار جوش ها مفید می باشد.)

89 بازدید

فروشگاه کتاب

blank
فهرست