خارجی ترین بخش بدن ما پوست است و از آنجا که روزانه در مجاورت با آسیب رساننده های مختلفی همچون آلودگی های موجود درهوا، اشعه های خورشید، مواد آرایشی، مواد بهداشتی و غیره درتماس است، احتمال بروز انواع مشکلات مختلف مربوطه در آن بسیار وجود دارد، لذا می بایست با استفاده از راهکارهای مختلف نه تنها از آسیب حاصل از آن عوامل جلوگیری کرد و یا لااقل میزان آنها را کاهش داد، بلکه با به کارگیری روش های گوناگون ترمیمی و تغذیه ای پوست، سطح مقاومت آن را بالا برده و در واقع به طریقی تاثیرات حاصل از مواد را خنثی کرد.

تعریف ماسک زیبایی

ماسک ها موادی هستند که معمولا از محصولات طبیعی تهیه می شوندو برای پاکیزه کردن، خروج مواد زائد ازمنافذ پوستی، نرم کردن و لطیف کردن پوست به کار می روند. هر ماسک را باید به مدت بیست تا سی دقیقه روی پوست قرار داد و سپس به وسیله شست وشوی کامل با آب پاک کرد. می توان به جای شست وشوبا آب، ماسک را به وسیله پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کرد.

از صدها سال قبل، آثار مفید برخی میوه هادر حفظ شادابی و طراوت پوست شناخته شده بود و استفاده از میوه ها و ماسک های ساخته شده از آنها به طور تجربی رایج بوده است تا این که در چند دهه قبل بودکه محققان به طور علمی موضوع را بررسی و تایید کردند.

علت عمده تحقیق بر روی گیاهان و ازسوی دیگر اهمیت دو چندان گیاه در این است که همراه با ماده موثر واصلی درمان، درگیاه مواد موثر دیگری که دارای در اثرات درمانی باشند نیز وجود دارد، که اثر معالجه را تشدید نموده و حتی در بسیاری از موارد از سموم و اثرات ناخواسته آن جلوگیری می نماید.

استفاده از گیاهان دارویی به عنوان یک عامل علمی تجربه شده توانسته از بروز بسیاری از بیماری ها و گسترش عواقب وخیم آن بکاهدو به عنوان یک عامل درمانی طبیعی و بی ضرر، مورد توجه محققان باشد. لکن باید توجه داشت که آن چه که در طب سنتی وگیاه درمانی موردنظر می باشد استفاده صحیح و دقیق و به جا از گیاهان است.

اثر میوه ها بر زیبایی پوست

تحقیقات نشان داده که مبنای اصلی استفاده ازمیوه ها برای زیبایی و طراوت بخشی به پوست، وجود اسیدها میوه یا آلفا هیدروکسی اسید و برخی آنتی اکسیدان ها در میوه هاست. هنگامی که این دسته ها از مواد با غلظت کم درماسک های میوه مورد استفاده قرارگیرند   ، باعث پاک سازی پوست می شوندو با لایه برداری خفیف وسطحی، باعث ایجاد طراوت و شادابی پوست و حتی روشن شدن رنگ پوست می شوند.

لازم به ذکر است که امروزه ترکیبی از انواع اسیدهای میوه را با غلظت های مشخص در محصولات مختلف پوستی وارد کرده اند، از جمله: در ترکیبات لایه بردار، کرم های جوان ساز روز و شب و کرم روشن کننده پوست ویا غلظت های کمترآن را در کرم مرطوب کننده و در ترکیب ضد آفتاب ها. علاوه بر این ترکیبات، برای اثربخشی بیشتر آنها مواد دیگری ازجمله آنتی اکسیدان ها و رتینوییدها به این کرم ها افزوده می شود تا از چند جنبه مختلف به درمان مشکلات پوستی پرداخته شود.

فقط باید توجه داشته باشید که در افراد مسن تر استفاده از ماسک میوه به تنهایی کافی نیست. زیرا علاوه بر غلظت کمتر اسیدهای میوه موجود در این ماسک ها، از لحاظ زمانی نیز معمولانمی توان به مدت های طولانی آنها را روی پوست نگه داشت. بنابراین باید از کرم های قویتری که این مورد در آن لحاظ شده است استفاده کرد.

 

93 بازدید

فروشگاه کتاب

blank
فهرست