شاید هیچ وقت به این موضوع حتی فکر هم نمی کنیم که وقتی در طول ۲۴ ساعت شبانه روز مشغول فعالیت و خواب هستیم بدم ما چه فعالیت هایی را تجربه می کند و در طول یک روز کامل در بدن ما چه اتفاقاتی می افتد! اما چه بسا دانستن این موضوع ارتباط مستقیم با عملکرد صحیح سیستم بدن و سلامتی ما دارد. ازآنجا که سلامتی شما دوستان برای ما حائز اهمیت است، پس لطفا برای مرور گام بهگام این اتفاقات با ما همراه باشید.

سب است که ممکن است در معاینات قلبی (اکتروکاردیوگرافی) اشتباهاتی رخ بدهد و اگر مشکلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. بدن کاملا آماده است تا مسائل ریاضی و سخت ترین فرمول ها را حل کند.

ساعت 12 ظهر

دقت افراد کم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. اسید معده زیاد ترشح می شود و خون رسانی به مغز کاهش پیدا می کند. برای خون رسانی به دیگر اعضای بدن از معده استفاده بیشتری می شود. افرادی که عادت به خواب نیمروزی دارند حدودا تا 30 درصد خطر سکته قلبی در آنها کمتر از دیگران است.

ساعت 13

بدن از تب و تاب می افتد. بهره وری در اواسط روز 20 درصد کاهش پیدا می کند. همه اعضای بدن در پایین ترین سطح فعالیت می باشند. در این ساعت فقط کیسه صفرا است که خوب فعالیت می کند و مشغول هضم غذای نیمروزی است.

ساعت 14

احساس خستگی بروز می کند چون فشار و ترشح هورمون ها کم می شود. برای افرادی که از دندان پزشکی ترس دارند این ساعت بهترین زمان است چون افراد در این ساعت کمتر احساس درد می کنند. این وضعیت تا 30 دقیقه ادامه خواد داشت.

ساعت 15

در این زمان انرژی دوباره به بدن برمی گردد و حافظه خوب کار می کند و مرحله دوم از بهره وری آغاز می شود. ولی کمتر از آن چیزی که بدن در صبح داشت.

ساعت 16

برای ورزش کردن بهترین ساعت است. فشار و گردش خون در بهترین حالت است.

ساعت 17

فعالیت ارگانها به بالاترین حد خود می رسد. نیرو افزایش پیدا می کند، اکسیژن زیادی استفاده می شود، کلیه ها و مثانه خوب کار می کند. زمانی است که ناخن ها و موها خوب رشد می کنند، اسید معده افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.

ساعت 18

الان زمان مناسبی برای خوردن شام است. پانکراس در این ساعت فعالیت خوبی دارد.

ساعت 19

میزان فشار خون و ضربان نبض کاهش پیدا می کند. بهمین دلیل کسانی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند باید دقت بیشتری داشته باشند. چون داروهای فشار خون در این زمان باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. تاثیر داروهای ضد افسردگی در این ساعت خیلی زیاد است.

ساعت 20

میزان چربی کبد کاهش می یابد و خون کثیف از هر زمان بیشتر به قلب می رسد. کسانی که آلرژی یا آسم دارند در این ساعت باید از داروهایشان استفاده کنند. آنتی بیوتیک ها از این قاعده مستثنی نیستد. چون در این ساعت بیشترین تاثیر را دارند.

ساعت 21

عملکرد ترشح غدد در این ساعت به پایان می رسد. هر چیزی از این به بعد وارد معده می شود و عملیات هضم و جذب غذا به کندی انجام می شود که این مسئله می تواند خیلی خطرناک باشد چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمل شده و مخاط روده را دچار آسیب می کند.

ساعت 22

سیستم دفاعی بدن به حالت آماده باش در می آید. کسانی که سیگار می کشند باید بدانند که از این ساعت به بعد، بدن سمومی مثل نیکوتین را خیلی سخت دفع می کند.

ساعت 23

بدن ارگانیسم ترشح هورمونها را که در طول روز فعال بوده است، متوقف می کند. آرامش به سراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی می کند.

ساعت 24

زمان خواب، سلول های پوست بیوقفه فعالیت می کند حتی بیشتر از آن چیزی که در صبح انجام می دادند.نخستین تصویر خواب و رویا در همان ساعات اولیه پدید می آید.

ساعت 1 نیمه شب

بازدهی در پائین ترین حد قرار دارد. در این ساعت حتی کسانیکه شب کار هستند و عادت به شب کاری دارند، خوابشان می گیرد. دقت کم می شود و بدن و اعضای بدن خود را برای خوابیدن آماده می کنند.

ساعت 2 نیمه شب

کسانیکه رانندگی می کنند باید دقت بیشتری داشته باشند چون قدرت دید کم می شود و سرعت عمل و عکس العمل کم می شود. بهمین دلیل بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق می افتد.

ساعت 3 نیمه شب

هم بدن و هم روح در تاریک ترین حالت قرار دارد. ترشح هورمون ملاتونین کم و نامنظم می شود و کسانیکه تعادل روحی ندارند این ساعت خطرناکتر عمل می کنند و بیشتر خودکشی ها در این ساعت است.

ساعت 4

با زیاد شدن ترشح هورمون ها بدن انرژی می گیرد و احتمال سکته های قلبی بین ساعت 4 تا 6 افزایشمی یابد. فشار خون به بالاترین حد می رسد و رگها تنگ تر می شود. در این ساعت میزان زایمان ها بیشتر است.

ساعت 5

زیاد شدن هورمونها در بدن حدود 6 برابر روز، فرد را برای فعالیت آماده می کند. بدن به حرکت درمی آید و دوباره روز جدیدی آغاز می شود.

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند. برای سالم زیستن باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:

ساعت 9 الی 11 شب

زمانی برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری استکه این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حالت آرامش باشد در غیر این صورت اثر منفی بروی سلامتی خود گذاشته اید.

ساعت 11 الی 1 شب

عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

ساعت 1 الی 3 نیمه شب

عملیات سم زدایی در کیسه صفرا در طی یک خواب عمیق بطور مناسب انجام می شود.

ساعت 3 الی 5 صبح

عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان سرفه شدید یا عطسه می کنند.

99 بازدید

فروشگاه کتاب

blank
فهرست